PETROVICE U SUŠICE : PRAMEN ÚSLAVY

Znak obce Petrovice

Pramen Úslavy

Klatováci považují za svou řeku Úhlavu, Úslavu mnozí chápou jako spíše plzeňskou řeku. Nicméně řeka Úslava (Uslawa, Bradlawa, Ambelsbach) pramení nedaleko Klatov, na loukách poblíž Číhaně, Lukoviště a Nového Dvora v nadmořské výšce 637 metrů.

Voda z podmáčených luk a pastvin na jihovýchodním úpatí vrchu Drkolná dorazí po 136 km do Plzně a stane se součástí Berounky.

Voda pramenící na louce se shromažďuje v malém rybníčku, ze kterého pak pokračuje jako vydatný potůček. Pramenem tedy není jedno konkrétní místo, ale celá oblast.

Jedno místo je však označeno velkým kamenem jako vlastní pramen. Osobně nedoporučujeme vodu pít (i když hrníčky jsou k dispozici).

Po vystoupání na vršek k Novému Dvoru nebo na vrch nad Lukovištěm se nabídne krásný výhled ke Svatoboru a na Šumavu.

K pramenům se dostaneme nejkratší cestou ze zajímavé vesničky Lukoviště. Hezká je cesta z Číhaně přes Lukoviště k pramenům.

Od Klatov lze doporučit cestu cyklostezkou do Mochtína, poté vystoupat po silnici téměř k Hradišti. V místě parkovací plochy odbočit k motokrosové dráze a za ní se dostaneme na rozlehlou louku a na druhé straně louky vidíme stromy kolem pramene (15 km tam, 15 km zpět).

Problémem můře být, že louky jsou střídavě využívány jako pastviny, tj. konkrétní cesta může být problematická.

Rozhodně ale doporučujeme vyzkoušet, váš Instagram můžete obohatit kromě fotek pramene i krásnými fotkami luk, stromů i mokřadů :)
Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s OÚ Petrovice u Sušice
  |  Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ